Genåbning af Kirkerne og kirkebygningern

Så er det ved at lysne en smule i forhold til at kunne mødes til Gudstjeneste i 2 af pastoratets kirker igen (Jerup og Strandby). Den tredje (Elling) er ved at få skiftet tag og forventes åbnet igen til 1. søndag i advent. Vi har i skrivende stund akkurat lige fået retningslinjer præsenteret fra Kirkeministeriet, hvilket ikke kan siges at være i god tid, men vi skal også huske på at skoler og daginstitutioner var i samme situation da de skulle igang igen - så det går nok :-) Planen for den kommende uge er at vi fra på torsdag (Kr. Himmelfart) og følgende søn- og helligdage holder Gudstjeneste Således: Strandby Kirke kl. 8.30 og 11.00 og i Jerup kl. 9.45. Der arbejdes sideløbende med praktik og teknik omkring fortsatte live-streaminger, men hvornår det evt. kommer på plads kan vi ikke sige noget om endnu. Kirkegængere skal desværre under de nuværende retningslinjer være forberedt på, at kunne komme til kirkedøren og få besked om at der ikke kan lukkes flere ind. Hvad angår de andre arrangementer der normalt er foregået i løbet af ugen i vores sognebygninger, er vi ved at vurdere på hvad der kan forsvares at invitere til og da vi er så tæt på sommerperioden vil der være en del arrangementer der ikke kommer igang igen før til august/september. Store arrangementer som Kirkemarked, sogneudflugt og sommerkoncert er aflyst. Elling/Strandby/Jerup Menighedsråd
De nye retningslinjer